Om KA og medlemskab

HR og værktøjer

Overenskomst og aftaler

ESG og ansvarlighed

Politik og presse

Nyheder og events

-

KA klæder politikerne på til valget

De seneste uger har KA samlet godt 80 politikere til dialog om den danske model, virksomhedernes retssikkerhed og bøvl og bureaukrati. Møderne har givet værdifuld viden og gjort os klogere, fortæller en række af deltagerne.

Af: Søren Ploug Lilmoes

, journalist

“Det var en kæmpe fornøjelse at besøge KA og det fynske gartneri Lundager. Jeg blev virkelig beriget med både stor faglig viden, stærke historiske perspektiver og personlige fortællinger fra virkeligheden. Hos KA mærker man tydeligt, hvordan der arbejdes utrætteligt for frihedsdagsordenen – særligt når det gælder retten til frit at vælge arbejdsgiverforening og fagforening.”

Ordene kommer fra Amanda Heitmann, der stiller op til folketingsvalget for Venstre på Fyn. Amanda Heitmann er en af de godt 80 politikere, der har deltaget i KA’s politiske dialogmøder rundt i kongeriget.

Der er også rosende ord fra det konservative folketingsmedlem Lise Bertelsen.

”Jeg deltog i mødet på Tjele Gods, som virkelig har gang i mange spændende ting. Det var meget inspirerende at høre om godsets spændende fremtidsplaner. Som politiker er det altid guld værd at besøge virksomheder og blive klogere på, hvordan det, vi beslutter i Folketinget, opleves ude i virkeligheden. Mødet kom desuden med gode input til, hvordan vi kan fremtidssikre den danske arbejdsmarkedsmodel – ligesom vi blev præsenteret for forskellige forslag, der kan styrke særligt små og mellemstore virksomheders retssikkerhed,” siger Lise Bertelsen, der stiller op i Vestjyllands Storkreds.

Medlemsvirksomheder inviterede indenfor
Det første af de fem dialogmøder blev holdt i slutningen af januar, og det sidste nåede vi at afholde halvandet døgn inden statsministerens valgudskrivelse.

Der var tre overordnede temaer på møderne.

Det første var den danske model, hvor vi præsenterede KA’s bud på, hvordan modellen kan moderniseres.

Det andet punkt var virksomhedernes retssikkerhed, hvor vi med afsæt i KA-udspillet ”Retssikkerhed for SMV’erne – et fundament under pres” præsenterede vores forslag til, hvordan politikerne kan fremme retssikkerheden.

Tredje punkt var bureaukratiet, som mange små og mellemstore virksomheder oplever som stigende og drænende.    

Vi var så heldige, at møderne blev holdt hos fire KA-medlemmer, hvor de respektive indehavere og direktører fortalte om deres virksomheder og nogle af de udfordringer, de oplever i hverdagen. De fire var Jydsk Planteservice i Kolding, Tjele Gods nær Viborg, Arkitektfirmaet Hovaldt ved Vrå og Gartneriet Lundager ved Odense. Det femte møde holdt vi hos SMVdanmark i København.

Amanda Heitmann fortæller, at mødet rystede hende:

“Som frihedselskende ung kvinde var det et skelsættende møde. Det mindede mig om, hvorfor kampen for frihed og selvbestemmelse er så vigtig. For mig er det helt afgørende, at vi i Danmark står fast på princippet om frit valg. Både arbejdsgivere og lønmodtagere skal selv kunne bestemme, hvor de vil være organiseret. Ingen skal tvinges ind i et medlemskab, de ikke ønsker. Jeg må ærligt sige, at det rystede mig at høre de konkrete eksempler på, hvordan det frie valg i praksis har været under pres. Det løb mig koldt ned ad ryggen,” siger Amanda Heitmann og fortsætter:

“Det var også tydeligt, at de frie og politisk uafhængige arbejdsgiver- og fagforeninger bygger på et menneskesyn præget af næstekærlighed, ordentlighed og dialog. Det oplevede jeg som både befriende og inspirerende. Der skal lyde en stor tak til KA for den vedholdende indsats for friheden – og ikke mindst for arbejdet med at afbureaukratisere hverdagen for små og mellemstore virksomheder i Danmark. Den kamp bakker jeg helhjertet op om.”

God og åben dialog
Kresten Solvang Larsen stiller op for Liberal Alliance i Nordjyllands Storkreds. Han deltog i mødet hos Arkitektfirmaet Hovaldt.

”Jeg fik det ud af mødet, at jeg blev bekræftet i, at der heldigvis findes foreninger som KA, der også indædt prøver at bekæmpe alt det unødvendige bøvl og bureaukrati, som virksomheder samt private borgere støder på i hverdagen. Derudover gik jeg fra mødet med fornyet optimisme, da jeg kunne høre på mine medkandidater fra andre partier, at de også synes, det er steget os over hovedet – jeg glæder mig til at se, om de kan omsætte de ord til handling.” 

Tilde Holch Duedahl er opstillet for Venstre i Sydjyllands Storkreds. Hun deltog i mødet hos Jydsk Planteservice.

”Jeg fik især en stærk forståelse for, hvor meget de samlede administrative byrder og nye krav fylder – særligt for små og mellemstore virksomheder. Når både EU-lovgivning og nationale regler lægges oven i hinanden, bliver det afgørende, at vi i Danmark undgår overimplementering. Vi skal gennemføre regler klogt og præcist – ikke gøre dem tungere end nødvendigt,” siger hun og tilføjer:

”Drøftelserne om den danske model var også vigtige. For mig handler det om at værne om både det frie fagforeningsvalg og det frie arbejdsgiverforenings-valg. Det bør ikke være et spørgsmål om farver på foreningerne, men om hvem man er som virksomhed og som menneske. Valget skal være frit – og ingen skal opleve pres eller trusler i den forbindelse. Samtidig var det inspirerende at høre om virksomhedens fokus på trivsel, ansvarlighed og grøn omstilling. Det viser, at erhvervslivet gerne vil tage ansvar – men har brug for stabile og forudsigelige rammevilkår. Jeg vil gerne takke for en god og åben dialog.”

Møde var meget givende
Anja Lund stiller op for Venstre på Fyn, og hun deltog i mødet hos Gartneriet Lundager:

”Det var virkelig et godt og veltilrettelagt møde. Jeg blev i den grad klogere og jeres oplæg gav mig et godt afsæt til den politiske dagsorden indenfor erhvervslivet. Så tusinde tak for det,” siger hun.

Martin Rahn Johansen stiller op for Danmarksdemokraterne i Sjællands Storkreds. Han var med til mødet hos SMVdanmark.

“Som ny i politik er det vigtigt at blive klogere og tage ved lære, når man bliver introduceret til noget nyt. Jeg havde den fornøjelse at modtage en invitation til møde hos KA. Det var utroligt givende for mit politiske virke og godt at få en bredere forståelse for arbejdsmarkedet, arbejdsgiverne og lønmodtagerne,” siger han og uddyber:

”Jeg blev især opmærksom på de store udfordringer, nogle arbejdsgivere kan få med diverse fagforeninger, hvis de blot gør brug af deres ret til frit at vælge de fagforeninger og organisationer, de føler er de rigtige for dem. De bøllemetoder, som bliver anvendt, skal vi til livs. Danskernes frie valg skal der kæmpes for. Det kommer jeg til.”

Mødet gjorde det endnu mere synligt for Martin Rahn Johansen, hvordan særligt små og mellemstore virksomheder rammes af bureaukrati.

”Som landmand, der har arbejdet i og omkring branchen siden jeg var 14 år, ligger vilkårene for landbruget og de små og mellemstore virksomheder mig meget på sinde. Gode rammevilkår, mindre bureaukrati og færre afgifter er en nødvendighed for at sikre SMV’erne i fremtiden. De er rygraden i dansk erhvervsliv. De skaber liv og udvikling i vores landdistrikter og er en helt væsentlig brik i at få skabt den vækst uden for de store byer, vi har så hårdt brug for,” siger han og uddyber:

”Jeg lærte også, at mængden af lovgivning og regler, der skal implementeres, rammer skævt blandt virksomhederne. Det er et selvstændigt problem, at små og mellemstore virksomheder hver eneste gang skal bruge markant flere ressourcer og penge på at forstå og rette ind efter nye regler, og det koster hvert år mange milliarder for virksomhederne. Det er en skævvridning, jeg er blevet meget opmærksom på, ikke kan fortsætte. Jeg kommer til at kæmpe for de små og mellemstore virksomheder, som giver så meget til Danmark, til landet og til livet i vores landdistrikter. Ræk gerne ud, hvis I vil have et besøg.”

Glad for den store opbakning
KA-direktør Karsten Høgild glæder sig over den store opbakning til de fem dialogmøder.

”Vi er glade for, at så mange travle politikere tog sig tid til at mødes med os. Det har været fantastisk at opleve det engagement og den nysgerrighed, der har været på alle møderne. Vi har fået mange gode indspark, som vi kan bruge fremadrettet – og vi har efterfølgende fået positive tilbagemeldinger fra mange af politikerne,” siger han og uddyber:

”Målet med møderne har ikke været at forsøge at overbevise politikerne om, at de skal mene noget bestemt. Målet har været at bidrage med den viden og de erfaringer, vi har – og lære kandidaterne at kende for at styrke dialogen, når de er blevet valgt til Folketinget,” siger han.

Del denne artikel: