Bliv klogere på, hvad vi arbejder med politisk – og hvad vi mener.
Vores politiske arbejde har det overordnede mål at understøtte visionen om, at KA skal være drivkraften i fornyelsen og udviklingen af den danske model, så der skabes rum for fri organisationsret på det danske arbejdsmarked.
Vi ser det som vores opgave – på vegne af vores medlemmer – at påvirke de politiske dagsordener og beslutninger med konkret analyse, indsigt og viden fra virkelighedens verden.
Find kontaktoplysninger og hent billeder af KAs direktør og de politiske medarbejdere.
“Flere fritidsjob – færre regler” – præsenteret maj 2024
“En SMV-venlig landdistriktsudvikling” – præsenteret november 2024
“Et fremtidssikret pensionssystem” – præsenteret februar 2025
Eksempler på KA’s kamp for frihed
Sagen om Restaurant Vejlegården eksploderede i medierne i sommeren 2012, hvor den fyldte landets forsider. Vejlegården var medlem af Arbejdsgiverforeningen KA og derfor omfattet af overenskomsten mellem KA og Krifa – en overenskomst, som Arbejdsretten forlængst havde anerkendt som gældende.
3F krævede overenskomst og forsøgte på forskellig vis at tvinge Vejlegården og indehaver Amin Skov til at tegne overenskomst med 3F. Toppolitikere valfartede til Vejlegården for at vise deres sympati for restaurantens frihedskamp. Det var ikke kun de borgerlige politikere, der støttede Vejlegården og Amin Skov – i den brede befolkning var der stor opbakning til restaurantens kamp, og det kom blandt andet til udtryk ved støttedemonstrationer.
Sagen landede i Arbejdsretten, som i november 2012 konstaterede, at 3F’s konflikt var lovlig, men fagforbundet var gået for langt i sin chikane af Vejlegården.
Du kan dykke ned i sagen her:
KA undrer sig over blokade mod Vejlegården
I dag behandler Arbejdsretten blokaden mod Vejlegården
KA vinder første slag i Arbejdsretten
Venstre går ind i kampen for Vejlegården
KA tog anden omgang i Arbejdsretten
I dag genoptager KA blokadesagen mod LO i Arbejdsretten
KA trækker igen-igen 3F og LO i Arbejdsretten
Vejlegården: Folketinget skal behandle “frihedsforslag”
Den danske model er mere end LO
KA giver en omgang – kom og vær med!
Sammenligning er ikke fyldestgørende
Konflikten på Vejlegården forsætter
KA: Konflikten på Vejlegården er principiel
Fæller i DA/LO kritiserer 3F-overenskomst
Vejlegårdens indehaver samler underskrifter
Hvad blev der af rummeligheden, statsminister?
‘Vejlegård-konflikt’ er klassisk konflikt – ikke liberalt spin
LO skal ikke være bekymret, når det gælder blokaderet
Hvilken overenskomst er bedst?
Den danske model: V vil ændre for at bevare
Restaurant Vejlegården har kvalt konfliktlysten
Slutter konflikten mod Vejlegården i morgen?
Lauge Bonde-sagen er historien om, hvor langt 3F er klar til at gå for at få overenskomst.
Sagen begyndte i sommeren 2019 på byggepladsen, hvor det nye supersygehus i Gødstrup ved Herning var ved at blive opført. Fra pavillonen ved indgangen til den store byggeplads overvågede 3F, hvem der kørte ind. En dag så de en bil fra Lauge Bonde, og så begyndte sagen at rulle med diverse trusler fra 3F’s side.
Lauge Bonde havde på ingen måde lyst til at tegne overenskomst med 3F, da den vestjyske anlægsvirksomhed jo i forvejen var medlem af Arbejdsgiverforeningen KA og i knap 20 år havde været omfattet af KA’s overenskomst. Medarbejderne ønskede ikke en 3F-overenskomst, fordi den på en række områder ville stille dem dårligere.
Medarbejdernes ønske formildede ikke 3F. Tværtimod. Det røde fagforbund skruede op for truslerne, og til sidst havde Lauge Bonde reelt ikke noget valg. Fastholdt virksomheden sit nej til 3F, ville de store byggepladser være lukket land, og dermed ville langt hovedparten af Lauge Bondes forretningsgrundlæg være væk.
Du kan dykke ned i sagen her:
3F truer med at lamme sygehusbyggeri
KA-virksomhed trodsede 3Fs trusler
3F-metoder er velkendte og usympatiske
Arbejdsretten anerkender KA’s overenskomst – dom af 27. maj 2003
Vi stræber konstant efter at holde dig opdateret med relevant og værdifuld information – alt sammen for at hjælpe med at gøre din hverdag lettere – her er senest nyt indenfor området KA og politik. På vores nyhedsside har vi samlet alle vores nyheder.
Alsvej 7, DK-8940 Randers SV
Mail: ka@ka.dk
Tlf.: +45 82 132 132
Telefontid mandag-fredag: 09-15